Loading
Moje dokumenty SGB

Aktualności

Uwaga! Ponownie ostrzegamy!!!

22 grudnia 2021

Bezpieczeństwo w sieci !!!

Ostrzegamy o kolejnych oszustwach w internecie. 

Najpierw pomyśl, potem… nie rób!

Chcesz sprzedać swój towar za pomocą popularnych serwisów internetowych np. OLX/Vinted? Wystawiasz ogłoszenie o sprzedaży. Kupujący kontaktuje się z Tobą za pomocą komunikatora np. WhatsApp i wykazuje zainteresowanie kupnem przedmiotu. Dostajesz od niego gotową instrukcję:

Uważaj! To oszustwo. Link prowadzi do fałszywej strony, na której masz ujawnić dane swojej karty płatniczej oraz dane do logowania.

  • Nie klikaj!  

Oszuści wykorzystają każdą okazję, żeby nakłonić Cię do przekazania danych Twojej karty płatniczej czy danych do logowania do bankowości internetowej. Mogą poprosić Cię o hasła, kody z wiadomości SMS od banku. Dla nich nie jest istotne, czy sprzedajesz przedmioty, czy je kupujesz. Przestępcom chodzi o przejęcie Twoich danych, by móc Cię okraść. Jeśli nie będziesz postępował według oczekiwań oszustów – 1:0 dla Ciebie!

  • Nie podawaj żadnych kodów z wiadomości SMS od banku!

Możesz dostać wiadomość z kodem SMS dotyczącym aktywacji aplikacji mobilnej na nowym urządzeniu. To oszust próbuje na swoim urządzeniu aktywować aplikację mobilną. Jeśli mu się to uda – będzie mógł zmienić limity dla Twojej karty, limity przelewów oraz aktywować usługę BLIK i w ten sposób wyprowadzić środki finansowe z Twojego konta.

  • Zadbaj o to, na co masz wpływ

Wielkimi krokami zbliżają się Święta, a więc czas wzmożonych zakupów. Bądź uważny i ostrożny, gdzie kupujesz. Jeśli Twoja intuicja podpowiada Ci, że przedstawiona okazja jest podejrzana – wycofaj się z niej. Przed transakcją sprawdź opinie o sklepie i o sprzedającym. Sprawdź także, gdzie ewentualnie będziesz mógł złożyć reklamację oraz w jaki sposób będziesz mógł skontaktować się ze sprzedającym w razie napotkanych problemów.

Koniecznie zapoznaj się z ostrzeżeniami Związku Banków Polskich:

  https://zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/Bezpieczne-zakupy-przedswiateczne.

Powrót

Bank Spółdzielczy w Białogardzie
Bank Spółdzielczy w Białogardzie